topuk-dikenine-karşı-faydalı-bitkiler
Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri
9 Şubat 2017
Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi
17 Şubat 2017

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir

Uzman Desteği Alın

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir

Topuk dikeni belirtileri nelerdir, topuk dikeni nedir, topuk dikeni, topuk dikeni belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Topuk dikeni belirtileri nelerdir, sorusuna cevap verelim.

Topuk bölgesinde şiddetli ağrıya yol açan durum “plantar fasiit” adı verilen, topuk bölgesindeki yumuşak dokunun ve bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit ve topuk dikeni birbirinden bağımsız olarak oluşabilirler.

Yaygın olarak bilinenin aksine topuk dikeninin tek başına ağrıya yol açma oranı oldukça düşüktür. Sadece 20 hastadan 1’inde (%5) topuk dikeni nedeniyle ayak/topuk ağrısı görülür.

Topuk dikeni topuk kemiğinin altında kalsiyum birikimine bağlı olarak oluşan sert çıkıntıdır. Bu çıkıntının şekli dikene benzediği için topuk dikeni olarak adlandırılır. Boyu 1.5 cm’ye kadar uzayabilen bu çıkıntılar röntgen filminde rahatlıkla görülebilir.

Ancak bazı durumlarda topuk dikeni röntgen filminde net bir şekilde görünmese dahi kişide topuk dikeni olabilir. Bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir.

Ancak plantar fasiit genellikle topuk dikeni ile karıştırılır ve bu nedenle topuk bölgesindeki ağrıların nedeninin topuk dikeni olduğu sanılır. Daha doğrusu plantar fasiit (topuk kemiği altındaki doku iltihabı) ve topuk dikeni (topuk kemiği altında kalsiyum birikimine bağlı çıkıntılar). Ülkemizde aynı kabul edilir ve ikisine de halk arasında “topuk dikeni” denir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Ağrı varsa bu ağrılar ayağı dinlendirmekle geçmez hatta dinlendikten sonra topuğun üzerine basıldığında ağrılar şiddetlenebilir.

Ancak hem uzun süreli yürümek hem de uzun süreli dinlenmek topuk dikeni ve plantar fasiite bağlı topuk ağrılarını artırabilir. Yani doku iltihaplanması geçmeden plantar fasiit’in neden olduğu ağrılardan kurtulmak oldukça zordur.

Topuk dikeni çoğunlukla bir belirtiye yol açmaz. Fakat dikenin oluştuğu bölgede iltihaplanma başlarsa bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ayağa ve topuk kemiğine binen yükün arttığı koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanır uyanmaz ağrılar görülebilir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.